اصطلاحات پایه شبکه

مفاهیم پایه شبکه
مفاهیم پایه شبکه

مفاهیم پایه شبکه


Network
: گروهي از كامپيوترها كه به هم متصلند به گونه اي كه انتقال اطلاعات بين آنها ممكن باشد.

Node : يك نود يا گره به بخشي گفته مي شود كه به شبكه وصل مي باشد. به عنوان مثال يك كامپيوتر ، يك پرينتر و يا يك CD-Rom Tower مي تواند به عنوان نود در شبكه وجود داشته باشد.

Segment : هر بخشي از شبكه كه توسط bridge , Switch و يا Router از قسمت هاي ديگر شبكه جدا مي شوند.

Backbone : بستر اصلي در يك شبكه بوده كه تمامي Segment ها به آن وصل مي شوند. به طور نمونه backbone قادر است اطلاعات بيشتري را نسبت به سگمنت هاي منفرد حمل كند. سگمنت در حدود چند مگابيت در ثانيه در صورتيكه يك يك بون مي تواند اطلاعات را با سرعتي حدود چندين مگابيت يا گيگا بيت در ثانيه جابجايي كند.

Topology : نحوه اتصال فيزيكي و سيم بندي نودهاي شبكه به يكديگر را توپولوژي مي گويند.

Local Area Network (LAN) : شبكه محلي ، شبكه اي است از كامپيوترها كه در يك مكان فيزيكي و از نظر جغرافيايي محدود قرار دارند كه معمولاً در يك ساختمان يا فضاي باز مي باشد ولي اگر كامپيوتر در فاصله اي دور از هم ( مثلاً در شهرهاي مختلف ) باشند در اين صورت به آن شبكه گستردهWide Area Network ( WAM ) گفته مي شود.

Network Interface Card (NIC) : هر يك از كامپيوترها و دستگاه هاي ديگر از طريق NICيا كارت شبكه به شبكه وصل مي شوند.

MAC Address  (Media Access Control) : هر يك از كارت هاي شبكه داراي آدرس مي باشند. اين آدرس كه به مك آدرس معروف داراي دو قسمت است و طول هر قسمت 3 بايت است ، اولين قسمت معرف شركت سازنده كارت NIC و قسمت دوم شماره سريال كارت NIC مي باشد.

Unicast : در اين نوع آدرس دهي انتقال اطلاعات از يك نود به آدرس نود ديگر را unicastمي گويند.

Multicast : در آدرس دهي Multicast يك نود ، يك بسته اطلاعاتي را براي گروهي مي فرستد كه اعضاي اين گروه بسته هاي آدرس دهي شده را دريافت مي كنند. به طور مثال ممكن است يك روتر Cisco اطلاعات دست اول را به تمامي روترهاي Cisco ديگر ارسال دارد.

Broadcast : يك نود بسته اطلاعاتي را براي ارسال به تمامي نودهاي موجود در شبكه در نظر گرفته و مي فرستند كه به اين عمل broadcast مي گويند.

2 نظر

 • محمد گفت:

  باسلام خدمت مدیریت محترم
  میخواستم بدونم ایا در سطح شهر(مریوان)ایا تا به حال کلاس های آموزشی برگزار شده؟یا می شود؟
  اگه کلاس های اموزشی داریم
  لطفا ادرس و شرایط ثبت نام در کلاس ها رو واسمون بزارید
  تشکر

  • binandeh گفت:

   با سلام .
   بله بنده خودم دو دوره آموزشی برگزار نموده ام . یکی از دوره ها در شرکت برگزار شد و دیگری در آموزشگاه ماتریس واقع در خیابان پمپ بنزین قدیم نرسیده به آموزش و پرورش میباشد.
   در ضمن کلاسهای خصوصی در شرکت نیز پذیرفته میشود.

ارسال نظر

*

code